Menü

Multiversum: 4. nesil ilişkisel blockchain

20 Mayıs 2018 - Altcoin, ICO, Yenilikler
Multiversum: 4. nesil ilişkisel blockchain

Geleceğin teknolojisi olarak görülen blok zinciri (blockchain) teknolojisi bir çok alanda kullanımı bulunmaktadır. Ancak bu teknolojide kendi içerisinde zamanla gelişim göstermektedir. İnternetteki en büyük buluşlarından birisi olan blok zincirinin, ilk nesli blok zincir, ikinci nesil blok zincir ve üçüncü nesil blok zincirleri olmak üzere üç nesli bulunmaktadır.

Bitcoin’inin bulunması ile oraya çıkan ilk blok zincir nesli çıkalı 9 yıl geçmiştir. Bilindiği gibi Blockchain’in ilk uygulaması kripto paradır (bitcoin). İnsanlara, işlemleri doğrulamak için merkezi bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan, birbirlerine değer aktarma yeteneği sağlama amacıyla tasarlanmıştır. Bu teknoloji ile herhangi bir üçüncü kişinin onayına gerek kalmadan iki taraf birbirine doğrudan para transferi yapabilmektedir. İkinci nesil blok zincirine örnek olarak Ethereum, Ethereum Classic vb örnekler verilebilir. Bunlar ikinci nesil olarak kabul edilir, çünkü bu işlemleri bir blockchain üzerinde kaydetme ve programlama dillerini içerecek şekilde daha gelişmiş yapıları vardır. Bu ikinci nesil bloklar, akıllı sözleşmeleri desteklemektedirler. Bunlar özelleştirilebilir işlemlere olanak sağlar. Yürütülecek işlemleri özel olarak oluşturabilirsiniz.

Kripto para birimlerinin kullanımı, genel olarak varlıkların yönetimini sunarak, blockchain defterini daha geniş kullanım alanlarına uygulama fikrini getirmiştir. Bu kuşakta herkes blockchain üzerinde pay verebilir. Bu paylar temettü alabilir ve hisse sahiplerine oy hakkı verilebilir. Üçüncü kuşak bloklar, bu insanlar kendilerini büyük miktarlarda insanlara ve öz-yönetime hizmet edebilecek engeller çıkarabilirler. Bitcoin’in muazzam ağı, onu sağlam, güvenli ve merkezsizleştiren şeydir. Yine de, ağın, kullanıcıların üstel bir şekilde büyümesi nedeniyle büyük miktarda işlem akışı yaşadığında ölçeklendirmenin ne kadar zor olabileceğini bize göstermektedir. Daha büyük Bitcoin’in ağı büyür, daha merkezsiz hale gelir ve ama bir sorunla karşılaşıldığında sorunu çözmek biraz zorlaşabilir.

Bugün size bahsedeceğim dördüncü nesil blockchain ise diğer nesillerden oldukça farklıdır. Dördüncü nesil blockchain bu teknolojiyi eksiksiz bir birincil üretim uygulamasına dönüştürüyor ve veri depolama, uygulama desantralizasyonu, denetim, güvenlik, güvenilirlik açısından mevcut iş odaklı çözümleri daha da genişletiyor.

Multiversum, daha önceki sürümlerdeki eksiklikleri gideren daha gelişmiş bir blockchain teknolojisidir. Bu sistem her ortam için mükemmel bir kripto doğrulama ve dağıtım teknikleri sunan yep yeni bir teknoloji sunmaktadır. Açıkça söylemek gerekirse Multiversum’un evrimleşmiş teknolojisi, geleneksel blok zincirini mevcut sınırlarının ötesine geçer ve veri katmanını, sembolik bağlarla birbiriyle ilişkili organize veri varlıklarının kendi kendini doğrulayan ve dağıtılmış yapıları aracılığıyla geliştirerek veri katmanını güçlendirir.

 Aşağıdaki özellikler nedeniyle Multiversum’u 4. nesil blockchain olarak nitelendirebiliriz;

ICO ve Token Bilgileri

ICO  01-05-2018’den 10-06-2018’e kadar sürecek

Zaman Bonus
1. ve 2. hafta % 20 Bonus
3. ve 4. hafta % 15 Bonus
5. ve 6. hafta % 10 Bonus

Token dağıtımı

 • % 15 Kurucu ve takım (12 ay boyunca bloke edilecek)
 • % 6 İşbirlikçiler
 • % 3 Danışman, Ortaklık
 • % 76 Katkıda Bulunanlar

Dağıtımın Hedefi

 • % 47 Multiversum Geliştirme
 • % 25 Operasyon
 • % 12 Pazarlama
 • % 5 Güvenlik
 • % 5 Yasal
 • % 5 Reserv
 • % 1 Ödül

Yol haritası

Proje hakkında daha fazla bilgi edinmek aşağıdaki linkleri ziyaret edin;

Website: https://www.multiversum.io

Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2955830.0

Whitepaper (Türkçe): https://www.multiversum.io/whitepaper/WP_Turkish.pdf

Telegram: https://t.me/MultiversumOfficial

Facebook: https://www.facebook.com/MultiversumBlockchain/

Twitter: https://twitter.com/MultiversumBC

My bitcointalk profil: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir