VinChain: Merkezi Olmayan Araç Satın Alma Platformu

Bugün size yeni bir projeden bahsetmek istiyorum. Bu projenin benzerleri var ama blockchain teknolojisi üzerine kurulması bu projeyi çok farklı kılıyor. Bu projeden kısaca bahsetmek istiyorum ama daha ayrıntılı bilgi isteyenler web sitesini (vinchain.io) ziyaret edebilirler.
VinChain, araçlara ait tüm verilerin kaydedildiği bir blockchanin veritabanıdır. Her araç için, veriler tüm kullanım süresi boyunca toplanır. Bu tamamen açıktır ve herkes tarafından ulaşılabilir. Verilerin doğruluğunu korumak için dağıtılmış depolama teknolojisi kullanılır. Bu, mutlak güvenilirliği ve bilgilerin güvenliğini garanti eder.

Vinchain projesi merkezi olmayan, değişmez, şeffaf ve güvenilir bir araç yaşam döngüsü deposu oluşturarak, kullanılan araç pazarında karmaşıklığa son vermeyi amaçlamaktadır. Vinchain, dünyanın ilk merkezi olmayan uluslararası otomotiv bilgi marketidir. Vinchain ekibi, bir aracın geçmiş raporunun tam şeffaflığını sağlamak için çalışmaktadır.

Her gün binlerce kullanılmış araba dünyada satılıyor ve her müşteri aracın teknik durumu hakkında güvenilir bilgi sahibi olmak istiyor. Bu, önemli bir güvenlik, mali ve güvenlik meselesidir. Ne yazık ki, insanların ulaşabileceği tek bir veri tabanı yok. Pek çok ticari veritabanı var ama bu sorunu tam olarak çözmüyor. Ayrıca bu veriler merkezi olarak saklandığı için yanlış olma riski vardır. Ticari firmaların veritabanları kapalıdır ve aralarındaki verileri değiştirmemektedir. Sonuç olarak, otomobilin alıcısı kendi güvenliği ve para kaybetme risk taşımaktadır.

Platform, her araç için merkezsiz bir kayıt defterinde blockchain pasaportu yayınlayacak. VinChain blockchain sistemine yerleştirilen ve vin koduna bağlanan aracın pasaportu, sisteme erişimi olan herhangi bir kullanıcı ve servis sağlayıcı tarafından kullanılabilir.  Ayrıca, VinChain projesi küresel danışmanlık şirketlerini sistemin denetlemesine çekmeyi planlıyor ve bu sayede vinchain servisinin gerçekten güvenilir veriler sağladığı konusunda görüş ve ayrıntılı bilgiler verilecektir.

İkinci el otomobillerin dünya pazarını doğru, şeffaf, güvenilir ve her katılımcı için eşit bilgiye erişerek değiştirin. Bu sayede kullanılmış araba alırken oldukça güvenilir bir veritabanı kullanarak içini rahatlatın.

Proje Hedefleri

Farklı erişim ve bilgi koruma seviyelerine sahip bir blok oluşturma. Bilgi güvenliği seviyesi, devlet kurumlarının ihtiyaçlarına karşılık gelmelidir. Üreticiler, sigorta şirketleri, bayiler, servis istasyonları, navigasyon sistemlerinin geliştiricileri gibi otomotiv endüstrisindeki katılımcıları  veri değişimi amacıyla tek bir ekosistem içerisinde birleştirmek. Bir piyasa katılımcısı için bir organizasyon oluşturmak ve veritabanına doğrudan erişim sağlamak.

Blockchain teknolojisini kullanmanın faydaları:

Blockchain teknolojisi araç bakımıyla ilgili verileri saklayabilir. Farklı kullanıcılar için erişim düzeylerini ayarlama şansı vardır. Mutlak güvenilirlik konusunda bu teknoloji oldukça iddaalıdır. Veri tedarikçileri için şeffaf bir ödüllendirme sistemi. Her piyasa katılımcısı ile doğrudan çalışma şansı. Ağ saldırılarına karşı koruma

Yol Haritası

Şubat 2017 – Konsept geliştirme

Ekim 2017 – Konseptin doğrulaması

23 Kasım 2017 – Ön-ico token

1 Aralık 2017 – Ön-ico VINChain token

24 Aralık 2017 – VinChain Token satış öncesi satışı bitişi

Mart 2018 – MVP Testi

22 Mart 2018 – VINChain ICO

16 Nisan 2018 – Token dağılımının başlangıcı

20 Nisan 2018 – Ürünün son haline getirilmesi ve daha hızlı işlem için eklenti

2018 yılının 4. çeyreği – Kullanıcılar için nihai ürün

Ayrıntılı bilgi için lütfen ziyaret edin:

Web sitesi: https://vinchain.io/en

Whitepaper: https://vinchain.io/files/VinChain_io_White%20Paper.pdf

Bitcointalk ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2349186.0.all

Facebook: https://facebook.com/vinchainio/

Twitter: https://mobile.twitter.com/VinChain_io

Telegram: https://t.me/vinchainio

My bitcointalk profil: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=998721

VinChain: Merkezi Olmayan Araç Satın Alma Platformu” için 2 yorum

 • 10 Ocak 2019 tarihinde, saat 16:18
  Permalink

  Oldukça faydalı bir paylaşım olmuş.

  Yanıtla
 • 16 Ocak 2019 tarihinde, saat 16:52
  Permalink

  Süper bilgi. Teşekkürler

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir